Cztery zasady poprawnego korzystania z leasingu

umowa leasingu2

1. Zastanów się nad opłacalnością leasingu w swojej sytuacji

Umowa leasingu jest jedną z najczęściej proponowanych form finansowania wyposażenia przedsiębiorstwa. Mogą to być maszyny, sprzęt biurowy, komputery, samochody, czy nawet nieruchomości. Warto jednak zapoznać się dokładnie z zasadami działania leasingu, jego zaletami i wadami. Z pewnością popularność leasingu wynosi się z jego zalet, szczególnie w Polsce ze względu na skomplikowany system podatkowy, mimo to możną znaleźć sytuacje, w których kredyt bankowy lub zakup bezpośredni będą bardziej opłacalne. Umowa leasingu sprawia, że klient staje się leasingobiorcą, a firma leasingowa – leasingodawcą. No i oczywiście należy pamiętać, iż leasing może obejmować jedynie przedmioty fizyczne – nie zaś przedmioty prawne (papiery wartościowe, praca autorskie, akty własności, prawa do gruntów itp.).

2. Rozważ wszystkie propozycje leasingodawców

Warto zapoznać się z kilkoma ofertami lokalnych leasingodawców. Zmotywowane jest to faktem, iż posiadają oni różnego rodzaju umowy z dostawcami sprzętu – bardziej lub mnie opłacalne. Umowa leasingu z jedną firmą może być mniej opłacalna, niż z drugą. Przykładami mogą być zniżki na auta (które leasingodawcy otrzymują od producentów i się nimi z nami dzielą) lub pakiety serwisowe. Istnieje wiele możliwości, wszystko zależy od tego, co jest przedmiotem leasingu.

3. Dbaj o przedmiot leasingu

Należy pamiętać, iż umowa leasingu jest w pełni zależna od przedmiotu leasingu. Oznacza to, że w przypadku braku przedmiotu (zniszczenia, kradzieży, umowa leasinguzaginięcia) umowa wygasa – a to może być bardzo nieopłacalne dla leasingobiorcy. Wysokim ryzykiem obarczone są samochody, które mogą zostać uszkodzone w wypadku. Oczywiście obie strony z reguły ubezpieczają przedmiot, jednak nie zawsze ubezpieczenie pokryje szkodę w pełni. Ponadto warto dbać o przedmioty leasingu oraz prawidłowo je wykorzystywać – w innym wypadku leasingodawca może mieć prawo do wypowiedzenia umowy. Taka sytuacja może mieć także miejsce, jeśli zmodyfikujemy przedmiot bez wiedzy osoby, która nam go użycza lub jeśli oddajemy przedmiot do użytku osób trzecich, nieustalonych w umowie.

4. Nie zwlekaj z ratami leasingowymi

Na koniec warto pamiętać o płaceniu rat leasingowych na czas. Leasingodawca ma prawo do wypowiedzenia umowy w przypadku zwlekania z zapłatą. Oczywiście nie dzieje się to w momencie przekroczenia terminu, jednak wystarczy, iż zostanie wysłane przypomnienie o nadaniu ostatecznego terminu płatności i gdy jego przekroczymy – umowa leasingu może zostać zerwana ze skutkiem natychmiastowym.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.

2 + 1 =