Informacje o leasingu i porady

firmy leasingowe2

Absolutne podstawy

Na samym początku warto skupić się na tym, czym tak naprawdę jest leasing. A jest to umowa, którą zawierają firmy leasingowe z klientami. W leasingowym żargonie tych pierwszych nazywa się leasingodawcami, a drugich leasingobiorcami. Umowę zawiera się na określony czas, który ustalają obie strony. Klient ma także do wyboru – albo leasing finansowy, albo operacyjny. Ten drugi jest zdecydowanie częściej wybierany przez przedsiębiorców. Niektóre firmy leasingowe oferują także leasing konsumencki, który przeznaczony jest dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej. Jest on podobny do leasingu operacyjnego, jednak ma kilka istotnych zmian.

Jak wygląda podpisanie umowy

Umowy nie podpisuje się od razu, ponieważ najpierw firmy leasingowe muszą zweryfikować, czy dany klient jest w stanie spłacać taki leasing. Dlatego też niezbędne jest dostarczenie obrotów z ostatniego roku i miesiąca poprzedzającego. Oprócz tego trzeba zebrać z urzędów także inne dokumenty, ale o tym dokładniej poinformuje wybrana firma leasingowa. Jeśli uda się klientowi spełnić wymagania przedstawione przez leasingodawcę to może on przejść do procesu ustalania i podpisywania umowy. W umowie zawarte są wszystkie najważniejsze informacje – między innymi: wysokość i terminy firmy leasingowespłat ratalnych, okres trwania leasingu, kwota wykupu (jeśli wybrany został leasing operacyjny), a także kompletny zapis informujący jak każda stron zachowuje się w określonych przypadkach. Klient w umowie pozna także wszystkie ograniczenia, z którymi związane jest leasingowanie na przykład samochodów.

Przypadki losowe

Oczywiście, czasami klient może spóźnić się z zapłatą raty leasingowej. W takim przypadku naliczane będą odsetki za każdy dzień spóźnienia. Stawki są różne i ustalają je samodzielnie firmy leasingowe. Jeśli klient długo będzie zwlekał z zapłatą to przedmiot leasingowy może zostać mu odebrany. To jednak nie będzie zwalniało go z dokonania reszty opłat. To samo dzieje się w przypadku kradzieży leasingowanego przedmiotu. Jednak w tym przypadku, całość albo znaczną większość kosztów pokrywa ubezpieczyciel i klient nie musi się o to martwić. Decyzję leasingową trzeba dobrze przemyśleć, ponieważ przepisanie leasingu na inną firmę lub rezygnacja z niego wiąże się z dużymi kosztami, które będą nieopłacalne dla leasingobiorcy.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.

one × 2 =