Międzynarodowe firmy i leasing

leasing w walucie2

Dwie mało znane formy leasingu

Dzisiejszym managerom oraz księgowym pojęcie leasingu jest bardzo dobrze znane. Ze względu na skomplikowany system podatkowy finansowanie przedmiotów tą formą jest bardzo popularne, gdyż upraszcza niektóre aspekty, zwiększa płynność finansową, a także pozwala zaoszczędzić pieniądze. Mimo powszechnej wiedzy niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż można zdecydować się na leasing w walucie obcej. Pierwszą formą jest leasing denominowany, polegający na określeniu rat leasingowych w walucie obcej, jednak spłacie w walucie lokalnej – złotych. Druga forma to leasing walutowy, który polega na zarówno przeliczaniu rat w danej walucie, jak i spłacie w niej i tylko w niej.

Która forma bardziej korzystna

Wszystko zależy od potrzeb, jednak ze względów walutowych lepszym rozwiązaniem jest drugi opisany wyżej wariant. Cechuje go mniejsze ryzyko oraz nie posiada wady w postaci efektu tzw. spreadu. Spread jest to potocznie nazywana różnica pomiędzy ceną sprzedaży i kupna waluty, która może wynosić w przypadku euro nawet trzydzieści – pięćdziesiąt groszy. Problemem jest jednak sposób w formie denominowanej naliczania wartości, gdyż cenę wstępną leasingu nalicza się po kursie kupna, zaś raty leasingowe spłaca się po kursie sprzedaży.

Czytaj mały druczek

Przy podpisywaniu dowolnej umowy należy czytać wszystko co oznaczone gwiazdkami lub napisane małym, niewyraźnym drukiem – to standardowa leasing w waluciezasada. Leasing w walucie posiada dodatkowe aspekty, których pominięcie może mieć negatywne skutki. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, iż leasingodawca może rozliczać raty na podstawie tabel kursowych i warto zwrócić uwagę z jakiego banku będą pochodzić. To ważne, aby przeanalizować ofertę pod każdym kątem finansowym, także pod względem wartości początkowej i końcowej.

Kiedy leasing w walucie, kiedy zwykły

Leasing w walucie obcej jest przede wszystkim opłacalny, jeśli jesteśmy co najmniej pośrednio uzależnieni od kursu waluty. Ma to znaczenie w przypadku prowadzenia działalności międzynarodowych np. eksportu i sprzedaży towarów. W przypadku kiedy działamy lokalnie na terenie Polski lepiej pozostać przy złotówce, która jest stabilna i nie niesie dodatkowego ryzyka związanego ze zmianą kursu. Oczywiście ostateczna decyzja należy do nas, obie formy leasingu powinniśmy bez problemu móc wybrać w placówce leasingodawcy, jednak w przypadku waluty obcej – jest to dość rzadko proponowana oferta.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.

5 × 5 =