Obowiązkowa wiedza dla firmy z pojazdami służbowymi

leasing samochodów2

Auto służbowe – reprezentant firmy

Wizerunek przedsiębiorstwa to często główny powód do skorzystania z usług lub zakupu produktów przez klientów. Szczególnie w przypadku klientów instytucjonalnych, gdzie wymagane jest spotkanie i negocjacje, pierwsze wrażenie może mieć wpływ na ostateczną cenę i ilość zamówień. Dlatego też osoby odpowiedzialne powinny mieć odpowiednie samochody, które można pozyskać podpisując umowę na leasing samochodów. W tym celu zatrudniamy osoby dobrze wyglądające, charyzmatyczne, elokwentne oraz posiadające odpowiednią wiedzę z zakresu profilu działalności firmy, a także podstawowych zasad ekonomii. Wszystko to dopełniamy wymogiem określonego stroju (garnitur, garsonka, spódnica, buty skórzane) oraz oferujemy dodatki – perfumy, zegarki, nowoczesne telefony. Wszystko to powinno zostać uzupełnione o auto służbowe, którym pracownik uda się na spotkanie.

Każdy chciałby – nie każdy może sobie pozwolić

Samochód służbowy to wydatek, który musi zostać dobrze przemyślany w każdej firmie. Z jednej strony reprezentant firmy powinien przyjechać odpowiednio luksusowym samochodem pokroju Audi A4, bądź Oplem Insignia, z drugiej preferowalibyśmy ekonomiczny, w miarę tani pojazd. Mostem pomiędzy dylematem ekskluzywności i wizerunku przedsiębiorstwa, a budżetem jest leasing samochodów, który pozwala na zmniejszenie wstępnych wydatków.

Wątpliwe alternatywy

Wielu pracodawców w wymaganiach na stanowisko reprezentanta firmy lub kuriera poza oczywistym wymaganiem prawa jazdy kategorii B podaje wymóg własnego auta. Zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie wydatków firmy do zwrotu kosztów paliwa (a czasami nawet to jest pomijane). leasing samochodówNiestety istnieją dwie główne wady:
• pracownik musi samemu utrzymać auto (poza paliwem jest to – amortyzacja samochodu, zużycie i wymiana części, opłata OC/AC i przeglądów);
• pracodawca z góry skreśla wiele potencjalnych zainteresowanych osób, które mogą mieć lepsze kwalifikacje (a nie posiadają lub nie chcą używać własnego auta w pracy).
To wszystko sprawia, iż należy szukać lepszego rozwiązania od opisanego powyżej, gdy nie zamierzamy decydować się na pełny zakup pojazdu – jednym z nich jest leasing samochodów.

Lepsze możliwości podatkowe dzięki leasingowi

Decydując się na skorzystanie z oferty leasingodawcy musimy być świadomi korzyści i obowiązków z niej płynących. Po pierwsze leasing samochodów to swoista tarcza podatkowa – nie tylko upraszcza procedury, ale i zwalnia nas z np. podatku od luksusu, czyli braku możliwości odliczenia kosztów powyżej kwoty 20.000€ za zakup pojazdu. W leasingu możemy odliczyć pełną kwotę – nawet kupując Porsche lub Lamborghini. Dodatkowo przedmiot może zostać wpisany do naszych aktyw i wtedy odprowadzamy odpisy amortyzacyjne od niego. O wiarygodności leasingu świadczy chociażby ilość zainteresowanych i korzystających z niego przedsiębiorstw, a więc warto wgłębić się w jego temat i rozważyć możliwość skorzystania z oferty.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.

17 − 17 =