Wydajny i nowoczesny magazyn

Podstawowe wyposażenie nowoczesnego magazynu

Do elementarnego ekwipunku każdego magazynu należy zaliczyć pracowników. Każdy manager powinien zdawać sobie sprawę ilu zatrudnia oraz o jakich kwalifikacjach (np. magazynierów z uprawnieniami do obsługi wózków widłowych). Ponadto nowoczesny automatyczny magazyn posiada wiele pół- lub w pełni zautomatyzowanych systemów inwentaryzacji. Należą do nich nie tylko komputery i oprogramowanie magazynowe, ale także układnice paletowe (palety później składują regały paletowe) i pojemnikowe, które ułatwiają proces załadunku i układania towarów oraz prowadnice, które przemieszczają towary (np. w rejon pakowania TIR-ów). Dla dobrego managera sposób działania i podstawowa specyfikacja wraz ze znajomością możliwości powinny wystarczyć.

Nie bój się zmian

Jeśli już jesteśmy świadomi jak działa magazyn oraz jak może działać – warto rozważyć możliwości rozwoju. Często wprowadzenie nowych maszyn lub specjalnie szkolenie magazynierów potrafi zwiększyć wydajność. Przegląd procesów logistycznych jest drugim dobrym pomysłem. Czasami wymagane będzie przemieszczenie części regałów magazynowych, tak, aby ulepszyć ścieżki transportowe. Układnice paletowe mogą wymagać zmiany konfiguracji umiejscowienia, zaś pracownicy mogą z początku niechętnie przyjmować zmiany. Mimo wszystko na dłuższą metę może to zwiększyć wydajność i łatwość pracy kadry magazynowej.

Walka o ostatni m2

Oczywistym jest, iż nie każda konfiguracja magazynu jest dobra dla działalności przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od branży, w której skład będzie wykorzystywany. Przykładowo branża kurierska będzie wymagała złotego środka pomiędzy pojemnością, a wydajnością magazynów. Branża produkcyjna może skupić się w większym stopniu na pojemności, chyba, że wykorzystuje paradygmaty w swoim zarządzaniu typu lean management lub just-in-time, wtedy nacisk powinien być położony na wydajność. Bez względu jakie mamy potrzeby, powinniśmy magazyn wykorzystać w 100% i zamiast pozostawiać wolną przestrzeń, która w obecnym miesiącu może nie być potrzebna, to już w następnym dodatkowe regały półkowe lub układnice mogą się przydać.

Łączymy wszystko w całość

Gdy już zastanowimy się co powinien zawierać nasz magazyn oraz jesteśmy pewni rozwiązań oraz przeprowadzonej analizy potrzeb – czas połączyć wszystko w jednolitą całość. Na pewno kilka pierwszych regały paletowe tygodni będzie niezorganizowane. Każdy pracownik w nowej konfiguracji, bądź nowym magazynie będzie musiał nauczyć się obowiązujących procedur i procesów. Gdy jednak okres adaptacyjny minie należy spodziewać się wysokiej wydajności i satysfakcji z dobrze przeprowadzonego planowania magazynu.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.

nineteen − 19 =